Google Reklam Yönetimi

Öncelikle, Adwords reklamlarının nasıl ilerlediğini ve ne işe yaradığını özetlemekte fayda var. Google tarafından oluşturulmuş olan bu hizmet bir çeşit reklam verme mantığı ile ilerliyor. SEO hizmeti ile belirli bir zaman içerisinde Google sıralamasında yükselebilirken Adwords ile bu süreci çok daha hızlı hale getirebilirsiniz. Yükselmek istediğiniz anahtar kelimeyi istediğiniz alanlara konumlandırabilir ve reklam saatlerini belirleyebilirsiniz. Fakat bunun bir uzman tarafından yapılması kazancınızı neredeyse iki katına çıkartacaktır. Normal bir kullanıcı, ayarlamaların hepsine hakim olamadığı için 100₺’lik bir bütçe ile 10 tıklamaya ulaşırken bir uzman sizi 20 tıklamaya kolaylıkla ulaştırabilir.

Adwords reklamı verirken hangi konumda yükselmek istediğinize dikkat etmenizde fayda var.Ayrıca zamanlamanın ayarlanması da firmaya göre değişiklik gösterir. Mesela bir kurumsal web sitesi mesai saatleri içerisinde üst sıralara gelmek isterken e-ticaret siteleri gece gündüz fark etmeden sıralamasına dikkat edebilir. Fakat tüm bu tespitler bir uzmanın süzgecinden geçerek önünüze sunulmalı ve stratejik bir planlama yapılmalı. Çünkü varsayımlar her zaman işe yaramayabilir.


Adwords reklamları sayesinde tahmin ettiğinizden çok daha geniş kitlelere ulaşabilir ve kazancınızı arttırabilirsiniz. Marka değeriniz her gün biraz artarken sitenizin trafiği de buna orantılı olarak yükselecektir. Böylelikle web siteniz, markanızın en iyi yansıması haline gelecektir.

Reklamınıza birçok seçenek ekleyebilirsiniz. Sanılanın aksine mobil cihazlar, internete girmek için çok daha fazla kullanılıyor. Nasıl ki web sitenizi mobil uyumlu hale getiriyorsunuz, reklamınızı da mobilden giren kişilere göre düzenlemeniz yararlı olacaktır. Örneğin bir arama butonu müşterinin işini kolaylaştıracaktır ve hemen oraya tıklayarak sizi aramasını sağlayacaktır. Ayrıca reklamı belirlerken insanların tıkladığı zaman hangi sayfalara gideceğini de belirleyebilirsiniz.

Web sitenize ilişkin olan her şeyden bir kelime barındıran kısa alana adresinizi de ekleyebilir hatta harita sayesinde sizi arayan müşterilerin kolaylıkla işletmenize gelebilmesini sağlayabilirsiniz. Tüm bu kolaylıklardan faydalanmanın da tabii ki bir ücreti var fakat bu ücret değişiklik gösterebiliyor. Televizyon reklamı mantığıyla düşünebilirsiniz. Yani ne kadar çok görünmek istiyorsanız o kadar çok bütçe ayırmanız gerekiyor. Bütçenizi, zamanınızı, konumunuzu senkron ve düzenli bir şekilde ayarlamak ise bir uzman tarafından ayarlanması gereken noktalar.