Web Sitelerinde Sade ve Saydamlık

Web Sitelerinde Sade ve Saydamlık

Bir web sitesinin tasarımı göze hitap etmeli, sade ve saydam olmalıdır. Bahsettiğimiz bu özellikler olan bir site diğer sitelere oranla daha hızlı olacak ve ziyaretçi aradığı bilgiyi kolayca ve hızlı bir şekilde bulma imkanına sahip olacaktır. Ziyaretçi açısından karmaşık siteler içerisinde gezinmek zaman kaybı gibi gelir ve bu siteye zarar verir. Ziyaretçi aradığı bilgiyi bulmak için hem çok fazla zaman kaybedecek hem de sitenin içerisinde çok fazla içerik bulunduğu için web sitesinin hızı yavaşlayacaktır. Bu nedenle web sitelerinde Webimedya koordineli çalışılmalıdır. Doğru planlama nitelikli ve yeterli elemanlarla başarılı organizasyonlar gerçekleştirir.
Günümüzde Web Tasarım ve web siteleri günlük hayatın ve iş dünyasının vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Web sitelerinin önemi bu kadar büyüyünce arama motorlarında milyonlarca site yayın hayatına başlamış olup bu sitelerin kimi kişisel bloglar,  siteler, kurumsal ve ticari siteler olmak üzere bir çok kategoriye ayırabiliriz. Türkiye’de web sitesi sahibi olmak yada açmak artık çok basit hale geldi hal böyle oluncada web tasarım kaliteleri ve iş kaliteside düştü. Mesela bir çok yerde 100 TL veya 200 TL’ye web sitesi yapan veya yaptığını sanan firmalar türedi. Ne yazık ki ülkemizde sektörün bilinçsizliği ve müşterilerin bilgilendirilmemesi yüzünden binlerce kötü site ortaya çıktı. Ancak Arama motorları arama sonuçlarındaki kaliteyi arttırmak için kendi algoritmalarını çıkararak kaliteli siteleri ve kalitesiz siteleri ayırt edebilecek teknolojiye sahip oldular. Bu durum da beraberinde rekabeti getirdi. Başarılı bir web sitesinin olmazsa olmazları vardır. Öncelikle sadelik ve saydamlık başarılı bir web sitrsinin vazgeçilmezidir. Kullanıcıyı sıkmaz, sayfada daha çok kalmasını sağlar. Web tasarımında sadelik ve kullanışlılık her zaman için internet kullanıcılarının tercih sebebidir. Bunun yanı sıra Web Tasarımın sadeliği verilmek istenen mesajın kullanıcıya net bir şekilde verilmesini sağlar. Ayrıca Web tasarımlarında renk karmaşalarından kaçınılmalıdır. Tasarımını yaptığınız Tüm sitenin web tasarımında birkaç renkten oluşan renk kombinasyonu kullanılmalıdır.

Çünkü Web tasarımlarında çok farklı renk kullanımları internet kullanıcılarını fazlasıyla yorar ve siteden çok kısa sürede ayrılmalarına sebep olur. Genel olarak Web site tasarımlarında en az görsel tasarımlar kadar önemli olan bir konu sitenin kullanılabilir ve gezinti kolaylığının olmasıdır. Yapılan Web sitelerinde ek yazılım gerektiren sayfalar kullanılmamalıdır. Bir web sitesi ziyaretçisi tarafından ek yazılımlar genellikle güvenli olarak görülmemekte ayrıca yükleme işleminin belirli bir süre almasından dolayı kullanıcıların web sitelerini ziyaretlerini engelleyen en temel nedenlerin başında gelmektedir. Yapılan Web site tasarımlarında içerik kolay anlaşılır bir dille oluşturulmalıdır. Amacı ve anlamı destekleyen web tasarımları ile web siteleri bütünleştirilmelidir. Web sitesi tasarımında İçeriğin etkileşimli olarak kullanıcıya sunulmasına olanak sağlayan web tasarımları her zaman için web sitelerine artı değer katar.
Web sitelerinde sadeliğin yanı sıra doğallıkta önemlidir. Site tasarımları kadar Seo çalışmalarında da sadeliğe önem verilmelidir. Sadelik ziyaretçileri yormadan sitede uzun süre kalmalarını sağlayacaktır. Çünkü Aşırı görsellik ziyaretçileri yoracak ve kısa zamanda siteden ayrılmalarına sebep olacaktır. Bir web sitesinin başarısı için ziyaretçilerin memnuniyeti çok önemlidir.