Twitter'dan Kobilere özel Reklam Hizmeti Başlıyor

Twitter'dan Kobilere özel Reklam Hizmeti Başlıyor

Twitter, yaptığı açıklamada küçük ve orta boy işletmelere kendi reklam kampanyalarını gerçekleştirebilecekleri bir çözüm başlattığını duyurdu. Böylece, şirketler herhangi bir aracıya ihtiyaç hissetmeden reklam ve tanıtımlarını tasarlayıp, bağımsız bir şekilde bunları yayına verebilecek. Yıllarca nasıl bir gelir modeli oluşturması gerektiğini arayan Twitter, yaratıcı ve ilgi görebilecek bir çözümle geniş kitlelerin karşısına çıkıyor. Şirket, dün resmen uygulamaya koyduğu yeni reklam modeliyle küçük işletmelere çözüm sunarken, diğer yandan merak edilen uzun vadeli iş stratejisine açıklık sağlamış oldu.

Twitter, 2010 yılından bu yana daha çok kendi pazarlama uzmanları tarafından iş çevrelerine tanıtılan "promosyonlu tweet" uygulamasıyla biliniyor. Yaklaşık bir yıllık bir geliştirme sürecinin ardından Kasım ayında kısıtlı bir kullanıcı çevresi tarafından test edilen "self servis reklamcılığı" şu an için American Express kartı kullanan işletmelerce değerlendirilebilecek. Servisin, yakın bir gelecekte diğer finan kuruluşlarına ait ödeme sistemlerine sahip kullanıcılar tarafından da değerlendirilebilecek.

Twitter, geçtiğimiz yılın sonunda tasarımında gerçekleştirdiği değişiklikle şirketlere kendilerini daha fazla kamuoyuna gösterebilecekleri kapıyı araladı.  Aralık ayında duyurulan "Marka Sayfaları" Facebook ve Google Plus'a benzerlikler arz ediyor. Yine iki ay önce lanse edilen "Keşfet" adlı özellikle kullanıcı bulunduğu lokasyon ve ilgi alanı çerçevesinde güncellemelerden daha hızlı haberdar ediliyor.

Twitter'ın, ağına kazandırdığı yenilikler dolayısıyla işbirliği yapan uluslararası şirketler arasında: Coca-Cola, Disney, Nike ve McDonald's'ın da yer aldığı ifade edilmişti.

2007 yılında kurulan ve kullanıcılara 140 karaktere kadar mesaj paylaşabilme imkanını veren Twitter'ın 100 milyonu aşkın aktif kullanıcısı bulunuyor. Pazar gözlemcileri, Twitter'ın, pazar değerinin 8 milyar dolar olduğunu tahmin ediyor.