Twitter ‘da Pazarlama Teknikleri

Twitter ‘da Pazarlama Teknikleri

Hızlı haberleşme ağı olarak Twitter Facebook u geride bırakmaya başladı. Geçen ay Facebook 6 Milyon kullanıcı kaybettiği rapor edildi. Twitter dünya üzerinde haber alışverişi, ürün prosmosyonu, eğitim gibi birçok farklı amaçlarla kullanılan bir sosyal medya aracı.
 
1-Hedef Kitlenizi Belirleyip Sadece Onlara Odaklanın:
Yeni Twitter pazarlamacılarının yaptığı en büyük yanlış ürün, hizmet veya servisleriyle ilgilenen tüm kullanıcılara erişmeye çalışmak. Twitter ı bu amaçta kullanmak zor. Takipçilerinizle iletişimde kalmak onlara kendinize bağlı tutmak için kullanılmalı.

2-Aktif  Takipçiler Edinin:
Bir başka hatalardan biri de takipçilerin birden yada kendi kendine büyüyeceğini ümit etmektir. Takipçilerinizi kendiniz kazanmalısınız. Bunun en mükemmel yolu da aktif ve yüksek nitelikli bireysel hesapları ve grupları takip ederek oradaki kişilerle iletişime geçerek hesabınıza dikkat çekmek olmalıdır.

3-Takipçi Sayısı Önemlidir:
Takipçilerin sayısı mı yoksa kalitesi mi önemli diye düşünerek vakit harcamayın. Sürekli aktif olmak tanınmanın ve büyük takipçi kitlesini korumanın anahtarıdır. Elbetteki bunun anlamı saçma tweetler yazmak demek değildir, ancak takipçiler sizin tweetlerinizi çok çabuk unutur, sürekli hazırda olmalısınız.

4-Yabancı Kaynaklardan İçerik Paylaşın:
Sürekliliği devam ettirebilmeniz adına takipçilerin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz, sizin rakibiniz olmayan yabancı kaynaklardan ilginç tweetler paylaşabilirsiniz.Bu hedefteki twitter kullanıcılarının size önem vermesi ve sizden bahsetmesini sağlar.

5-Otomatikleşin
Bütün tweetlerinizi el ile tek tek yazamayabilirsiniz. Hali hazırda bulunan tweetlerinizi otomatikleştirin. Örneğin bir sürü site ücretsiz olarak kullanabileceğiniz RSS tabanlı Tweet servisleri sunuyor. Ayrıca konunuz ile alakalı kaliteli bir blog sitesinden de auto-post denilen servisler ile otomatik post atabilirsiniz yani bir post eklendiğinde otomatik olarak sizede tweet düşmüş oluyor.

6-Takipçileri Odak Grup olarak kullanın:
Bir çok twitter kullanıcısı takipçileriyle iletişimde kalması gerektiğini bilir ancak bunun çok zor olduğunu düşünür. Gerçek şu ki eğer onlara bir odak grup olarak yaklaşırsanız çok zor olmadığını göreceksiniz. Takipçiler ilgilendikleri için takip eder. Fikirlerini değiştirip gidebilirlerde, sonuçta burası bir iletişim topluluğu.

7- Tartışmalardan, Çekişmelerden Korkmayın:
Tartışmalar bir çok Twitter pazarlamacılarının ortaya çıkmasında çok etkilidir. Konuyu sıcağı sıcağına tweetleyin takipçilerinizi konuya katılmaları için cesaretlendirin.Elbetteki takipçilerinizin arasını açacak yerlere gelmesine engel olun.

8-İnsan Olmaktan Uzaklaşmayın:
İşletmenizin hesabını yönetirken, profesyonel gibi davranmak adına kişisellikten uzaklaşmayın bu çok samimi olun anlamına gelmiyor. Ancak takipçilerinize takip ettiklerinin bir robot olduğu hissine kapılmamalarını sağlayın.Twitter da bu hatayı yapmayın.Takipçilerinizin markanızla duygusal bağ kurması sizin kazancınıza olacaktır.

Profesyonel olun ancak takipçilerinizle bağlı kaldığını sürede eğlenmekten korkmayın!