Markanıza Kimlik Kazandırın

Markanıza Kimlik Kazandırın

Marka isimleri, ürünlerin birbirinden farklılaşmasını kaynağıdır. Öncelikle bir marka düşünülecekse, mutlaka iyi düşünülmüş, ürün veya hizmete uygun, hedef kitlenin kulağına hoş gelen, ürünü çağrıştıran bir isim bulunmalıdır.

Bu bakımdan genel bir kural olmamakla birlikte, bir marka ismi kısa ve basit olmalı, kulağa hoş gelmeli, ambalaj ve etiketlemeye uygun olması, saldırgan ve olumsuz olmaması, telaffuzu kolay olması, her türlü reklam aracına uygun olması, dikkat çekici olması, ürün kalitesini yansıtacak nitelikte olması, ayırt edici özelliklerde bulunması gerekmektedir.

Öte yandan, ekseriyetle markayı geliştiren ve marka farkındalığı yaratarak markanın bir dünya markası olmasını sağlayan, markanın ismi kadar tasarım gücüdür. Bu görsel kimlik olgusu markayı var eden, zihinde algılanmasını, yer etmesini sağlayan en önemli unsurdur zira. Firmanın logosu, tüm iletişim ve tanıtım araçlarındaki tasarımında kullanılan renk, şekiller bütünüdür, firmanın/markanın giyindiği bir kimliktir. Bir markanın öyle bir kurumsal tanıtım filmi kimliği olmalıdır ki, firmanın kimliğine, kültürü ile uyumlu olmalı, ürün ve hizmeti ile örtüşmeli ve gelişimine ivme kazandırmalı.