Link Yapılarında Seo Ayarlarının Önemi

Link Yapılarında Seo Ayarlarının Önemi

SEO (Search Engine Optimization) Türkçe olarak çevirdiğimizde arama motoru optimizasyonu anlamına gelen ve oluşturduğumuz siteyi arama motorları için daha açık seçik ve anlaşılır hale getiren bir yöntemdir. Her sayfada mutlaka SEO ayarlarının yapılmış olması arama motorları için önemli bir hendeği daha atlattığımız anlamına geliyor.

Ayrıca üstüne basa basa şu konuyu da es geçmemeniz gerekmekte.

Örneğin sayfanızda iletişim bilgileriniz var. Siteniz bu sayfaya girdiğinde adres çubuğunda mutlaka www.seotakip.com/iletisim şeklinde gözükmeli. Bu hassas ayarı yazılarınız için de yapmalısınız.

Yani http://www.renklikalem.com/blog/25/link-yapilarinda-seo-ayarlarinin-onemi.html şeklinde olmalı. http://www.renklikalem.com/blog/?id=25 şeklinde bir sayfa arama motorları için eksi hanesine işlenen bir puan demek unutmayın. Peki, kelime bazlı aramaları üstümüze çektik. Görsel aramalarda durum ne olacak.

Burada da sayfa oluştururken uyduğumuz SEO kuralları geçerli. Sayfanıza resim eklerken o resme uygun ara bir sayfa açmanız tam boyutu o sayfanın ardından göstermeniz arama motorları için daha iyi olabilir. Bu ara sayfaya tıpkı yazı yazarken yaptığımız gibi meta taglar eklemek resmimizin arama motorlarında üstlerde yer almasını sağlayan etkenlerden. Ayrıca resmimiz için de kategoriler oluşturmalı ve etiketler belirlemeliyiz. Bunun yanı sıra 2412423.jpg adında bir resim eklemektense kahve-cekirdegi.jpg adında bir dosya eklemek arama motorlarının dikkatini daha çok çekecektir. Böylece arama motorlarının görsel arama yapılan bölümlerinde kahve çekirdeği yazıldığında sizin sitenizdeki görsel üst sıralarda yer alacak. Ayrıca sayfanıza ekleyeceğiniz bir kod sayesinde kullanıcılar arama motoru üzerinde resme tıkladıklarında direk olarak sizin sitenize bağlanabilir. Bunun için internette ufak bir araştırma yapmanız yeterli.

Bulduğunuz kodları sayfanızda uygun yerlere yerleştirdiğinizde kullanıcılar arama motoru üzerinden görselinize göz atmak istediğinde arma motorunun sayfasından ayrılarak sizin sitenize girecek ve böylece biraz emrivaki biraz istem dışı da olsa sitenizle tanışma fırsatı yakalayacaklardır.