Kaç Dakikada Bir Sosyal Medya Hesabınızı Kontrol Ediyorsunuz

Kaç Dakikada Bir Sosyal Medya Hesabınızı Kontrol Ediyorsunuz

Kaç dakika arayla sosyal medya hesaplarınızı, cep telefonunuzu ya da e-posta kutunuzu kontrol ediyorsunuz, hiç düşündünüz mü? 10 dakika? 5 dakika? Hayır hayır, bu süre sandığınızdan çok daha kısa…

Konuyla ilgili araştırmalar sanal mecralardaki bağlantı kontrolünün bir buçuk dakikaya kadar düştüğünü gösteriyor. Evet, yani sadece 90′a kadar sayıp Facebook’taki ikonların kırmızı kırmızı yanıp yanmadığına bakıyor, e-postalarımızı kontrol ediyor, takip ettiğimiz Twitter fenomeninin attığı tweet’i okuyor, Instagram’dan arkadaşımızın şu anda hangi yemeği yemek üzere olduğunu öğreniyor, sevgilimizin hangi mekanda olduğunu anlıyor ya da telefon ekranımıza bakıyor, beklentimiz varsa da bir umut tuş kilidini açıp bildirim olup olmadığından iyice emin oluyoruz. Tabii bu sırada işleri bekletiyor, yemeğimizi soğutuyor, yan masadaki arkadaşımızın söylediğini duymuyor; kısacası zamanı durduruyoruz. Çünkü aynı anda sadece ama sadece tek bir şeyi yapabiliyoruz.

Multitasking (birçok işlemi aynı anda yapabilme) Y kuşağı için bir zorunluluk olsa da, 90′larda ve sonrasında doğan Z kuşağı için doğuştan gelen bir özellik. Siz de iletişim kanalları yüzünden konsantrasyon problemi yaşıyorsanız doğum tarihinizi hesaplamadan da Y kuşağına ait olduğunuzu kolayca anlayabilirsiniz ve Y kuşağına aitseniz dolayısıyla doğuştan multitasking değilsiniz.

Multitasking olmamak ya da olmaya çalışırken zorlanmak, sonsuza kadar verimli çalışamayacağınız ve sürekli dikkatinizi dağıtacağınız anlamına elbette gelmiyor. Peki uyaranın bu kadar çeşitli ve yoğun olduğu bir dünyada verimli çalışmayı nasıl sağlayabiliriz? Telefonu sessize almak, bağlantıların olduğu sekmeleri kapatmak ya da derin bir nefes ve bir bardak kahve alıp odaya kapanmak da maalesef çözüm değil. Çalışma şartlarınıza uygun ve gerçekten işe yarayacak yöntemler belirleyerek veriminizi artırabilirsiniz.

Yöntemlerinizi belirlemeden önce, sadece bu yazıyı okurken bile kaç kere bölündüğünüzü sayarak işe başlayabilirsiniz. Çünkü uyaranın çılgın bir hızla arttığı günümüzde dikkatimizi toplamak için bile dikkat etmemiz gereken onlarca unsur var!