İnternetten Alışveriş Giderek Artıyor.

İnternetten Alışveriş Giderek Artıyor.

MasterCard tarafından Türkiye ‘nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde, 1000 kişi üzerinde yapılan MasterIndex Araştırmasına göre, son bir yılda internet üzerinden alışveriş yapanların oranı yüzde 28

Araştırma katılımcılarından yüzde 7′si internet üzerinden yılda 2-3 kere, yüzde 4′ü yılda 4-6 kere, yüzde 3′ü ayda bir yine yüzde 3′ü iki haftada bir alışveriş yaptığını belirtiyor.

Hızlı Ve Ucun Olduğu İçin Tercih Ediliyor

Araştırmaya katılanlarak internet üzerinden alışveriş yaptığını ifade edenlere niçin interneti tercih ettikleri sorulduğundaysa verilen yanıtların yüzde 58′i kolay olduğu için, yüzde 42′si hızlı olduğu için, yüzde 38′i ise fiyat avantajı bulunduğu için oldu.

En fazla alışveriş yapılan bölgeler yüzde 32 ile Marmara ve Akdeniz olurken, 20 -29 yaş grubunun yarısının son bir yıl içerisinde internet üzerinden alışveriş yaptığı görülüyor.
MasterIndex katılımcılarına kredi kartı ile internetten en fazla ne aldıkları sorulduğunda gelen yanıtlar sırasıyla uçak bileti / tur / seyahat rezervasyonu (yüzde 45), elektronik eşya (yüzde 26), sosyal aktivite bileti (yüzde 7), kozmetik / kişisel bakım ürünü (yüzde 6), yemek siparişi (yüzde 4), kitap / DVD alımı (yüzde 4) oldu.

Sonuçlar bölge kırılımlarına göre incelendiğinde İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu‘da internetten sosyal aktivite bileti satın alımının diğer bölgelere oranla çok daha fazla olduğu görülüyor.

Şifre Kullanım Bilinci Yüksek

İnternet üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin daha güvenli hale getirilmesi amacıyla, geçtiğimiz aylarda uygulamaya konan güvenlik şifreli işlem bilinci kredi kartlarını internet üzerinden kullanan tüketiciler arasında gittikçe yaygınlaşıyor.

MasterIndex katılımcılarının yüzde 50′si internet alışverişlerinde güvenlik şifreli işlem yapılabileceğini biliyor, yüzde 62′si ise bu yöntemin daha güvenli olduğunu düşünüyor.